• PLANOWANIE WYJAZDU
  Tutaj znajdziesz wszystkie posty dotyczące planowania wyjazdu - to musisz wiedzieć najpierw!
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • CIEKAWOSTKI
  W tym miejscu znajdziesz ciekawostki - warto przeczytać, mało kto o tym wie!
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • BLOG
  Masz ochotę przejrzeć wszystkie wpisy, które powstały od początku mojego pobytu na Malediwach? Tutaj właśnie je znajdziesz - miłej lektury! ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
Cześć!
Mam na imię Magda i witam Cię na mojej stronie! Od 8 lat mieszkam na Malediwach. Prowadzę dwa własne pensjonaty na lokalnej wyspie F. Nilandhoo: Remora Inn oraz Remora Beach House, .

Raj jest bliżej niż myślisz i wcale nie musisz wygrać na loterii, aby go doświadczyć. ❤
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
CZYTAJ WIĘCEJ

Czy wiesz, że ... rekin wcale nie taki straszny ?

      Z czym kojarzy Ci się rekin? Z filmem "Szczęki" ? Z towarzyszącą mu melodyjką "tyn dyn dyn dyn" i wystającą znad wody płetwą? Z wielkimi ostrymi zębami? Z pogryzionym surferem? Mnie kiedyś też tak się kojarzył. Ale dziś to się zmieniło. Odkąd pływam w towarzystwie tych wspaniałych zwierząt, stały się one niemalże moimi ulubionymi morskimi istotami. 
      Istnieje około 360 różnych gatunków rekina. Zamieszkują ciepłe i zimne oceany, wody słodkie, zimne morza. Żywią się rybami, żółwiami, świniami morskimi, fokami a niektóre z nich pochłaniają plankton (co ciekawe, mikroskopijnym planktonem żywią się te największe gatunki, posiadające maksymalnie 18 metrów długości). Wody Oceanu Indyjskiego zamieszkuje kilka gatunków rekinów i to o nich po krótce Wam teraz opowiem. 

Najpopularniejsze rekiny, występujące w Oceanie Indyjskim, które można spotkać na Malediwach to są rekiny rafowe. Nie mają one nic wspólnego z rekinami żarłaczami i nie są zupełnie zainteresowane człowiekiem (no, może nie  jako przekąską, bo ciekawskie to one są i podpływają czasem na niewielką odległość sprawdzając, kto kręci się po ich rewirze).

Whitetip Reef Shark (Rekin Rafowy Białopłetwy)

To najczęściej spotykany rekin na Malediwach. Czasem pojawia się ich około 3 do 6 podczas jednego snorkelingu czy nurkowania. A czasem nawet 10. Są bardzo ciekawskie, kiedy zobaczą, że nadpływa ktoś obcy, wypływają do samej góry, często na tą samą wysokość, na której znajduje się człowiek. To może spowodować lekki strach i miękkie kolana :) Jednak spokojnie: rekin boi się bardziej od nas, podpływa tylko do bezpiecznej odległości, cały czas mierząc nas kątem oka, zakręca i odpływa w siną dal.  
Ich maksymalny rozmiar sięga 1,60 m, czyli są trochę mniejsze od przeciętnego człowieka.


Blacktip Reef Shark (Rekin Rafowy Czarnopłetwy)

Są takie same, jak Białopłetwe, tylko (jak łatwo się domyśleć) ich płetwa ma czarną końcówkę. Są bardziej płochliwe i nie tak ciekawskie jak Białopłetwe.


Grey Reef Shark (Rekin Szary Rafowy)


Osiąga do 2,5 metra długości. Księżyc wpływa na jego przemieszczanie się: przy pełni nurkuje głębiej. Jest to zwierzę aktywne 24 godziny, gdyby przestało pływać - poszłoby na dno i się utopiło. Rekin Szary Rafowy znalazł się na liście gatunków zagrożonych, przez zanieczyszczenie środowiska oraz nadmierną konsumpcję. 


Nurse Shark lub Sleeping Shark (Rekin Pielęgniarski lub Śpiący Rekin)
Jest to rekin, który śpi w dzień, a buszuje w nocy. Po polowaniu codziennie wraca w to samo miejsce odpoczynku. Osiąga maksymalnie do 3 metrów długości. Jak na rekina ma wyjątkowo ciasny pyszczek (ale za to ma wielkie gardło). Jest rekinem, który niechętnie migruje. Pozostaje w obszarze kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych przez całe życie.


Whale Shark (Rekin Wielorybi)


Rekin, który jest największym rekinem i zarazem największą rybą świata. Paradoksalnie - jest najbardziej przyjaznym stworzeniem w oceanie. Żywi się tylko planktonem, w gardle ma coś w rodzaju trampoliny z siatki, od której odbijają się i wypadają z powrotem rybki (lub przez otwory po bokach) które nie zmieszczą się przez filtr. Rekin osiąga maksymalnie 18 metrów długości. Oznacza to, że człowiek mógłby się zmieścić mu w paszczę w poprzek. Ale spokojnie - odbije się od trampoliny i wyskoczy na zewnątrz (taki żarcik. Oczywiście człowiek nie ma prawa się tam znaleźć :) ) Jest najdłużej żyjącym na świecie zwierzęciem.


Hammerhead Shark (Rekin Młot)

Źródło: http://www.sharks-world.com/hammerhead_shark/

Tego rekina nie miałam jeszcze okazji zobaczyć na własne oczy, ale oczywiście bardzo bym chciała. Pływanie z nim mam na swojej liście "do zrobienia" i mam nadzieję, że któregoś razu się ziści :) Rekiny te nie są groźne, ale potrafią dokuczać. Uderzają  głową o butlę podczas nurkowania lub w brzuch i boczki. Ale nie gryzą - raczej się droczą. W porównaniu do Rekina Śpiącego, te osobniki są w stanie zrobić 1200 km ciągu 62 dni. Osiągają około 4 metrów długości i żyją stadnie, nawet wśród 500 osobników tego samego gatunku.

Oprócz tego, na Malediwach, na atolu najdalej wysuniętym na południe, spotkać można takie rekiny jak Tiger Shark (Rekin Tygrysi) i Lemon Shark (Rekin Cytrynowy). Ten pierwszy uznawany jest za groźnego, aczkolwiek podczas nurkowania butle omija szerokim łukiem. 

Kilka ciekawostek:

- Rekiny nie potrafią się nagle zatrzymać. Chcąc uniknąć zderzenia, skręcają w lewo lub w prawo. Nie potrafią też pływać do tyłu
- Rekiny głównie dożywają 20 - 30 lat, ale niektóre osiągają nawet wiek 80. Najdłużej żyjącym zwierzęciem na świecie jest Rekin Wielorybi, który osiąga wiek nawet dobrze ponad 100 lat
- Słuch rekinów jest bardzo wyostrzony. Odbierają dzięki nawet z kilkuset kilometrów, co pomaga im w znalezieniu ofiary. Słyszą nawet bicie serca człowieka
- Równie mocny posiadają węch. Na tyle, aby wyczuć jedną jedyną kroplę krwi w czeluściach oceanu
- Rocznie na całym świecie odnotowuje się 6 przypadków śmiertelnych osób pogryzionych przez rekina. Jest to sprawka Żarłaczy, żyjących w wodach Australii, RPA czy USA. I teraz uwaga, zabrzmi nieco dziwnie, ale ludzie zostają zaatakowani przez pomyłkę: człowiek na desce surfingowej od spodu wygląda jak żółw lub foka. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie wchodzić w miejsca, które są wyraźnie zakazane
- 100 milionów rekinów rocznie ginie z rąk ludzi ... (i to są zatrważające statystyki!!!!)
- Największym wrogiem rekina jest ... drugi rekin.

------------------------------------------------------------------------------------------

Czytała Krystyna Czubówna.

Zdjęcia należą do mojej prywatnej galerii (oczywiście bez Rekina Młota, bo jeszcze go nie widziałam). Kopiowanie i używanie jakichkolwiek zdjęć z tego bloga - tylko za zgodą autora.

Komentarze

 1. Świetny tekst. Jedynie mała uwaga co do długowieczności rekina wielorybiego- nie jest on najdłużej żyjącym zwierzęciem na świecie. Najdłużej żyjące zwierzęta to gąbki i koralowce. Jeśli chodzi o kręgowce to rzeczywiście rekin ale nie wielorybi tylko polarny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. wooow ale było fajnie to przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko perfekt. Skarbnica wszelkich informacji. Podziwiam i Szanuje. Do zobaczenia w styczniu ��Ola i Adam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatne i super opisane info. Dziękuję za poszerzenie mojej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta powiedz że pomyłka była w Sharm El Sheikh!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczytaj lepiej dobrze, co było w Sharm el Sheikh :)

   Usuń
 6. Czy mogę Pani cały ten tekst wraz z opisem rekinów i pani wycieczek umieścić u mnie na stronie FB
  podróże 50+
  ???
  Pozdrawiam Marzena Szweda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze :) tylko bardzo proszę o umieszczenie autora, czyli mnie :) jako "Dzienniki Typelka" lub dołączenie linka do strony

   Usuń

Prześlij komentarz