• PLANOWANIE WYJAZDU
  Tutaj znajdziesz wszystkie posty dotyczące planowania wyjazdu - to musisz wiedzieć najpierw!
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • CIEKAWOSTKI
  W tym miejscu znajdziesz ciekawostki - warto przeczytać, mało kto o tym wie!
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • BLOG
  Masz ochotę przejrzeć wszystkie wpisy, które powstały od początku mojego pobytu na Malediwach? Tutaj właśnie je znajdziesz - miłej lektury! ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
Cześć!
Mam na imię Magda i witam Cię na mojej stronie! Od 8 lat mieszkam na Malediwach. Prowadzę dwa własne pensjonaty na lokalnej wyspie F. Nilandhoo: Remora Inn oraz Remora Beach House, .

Raj jest bliżej niż myślisz i wcale nie musisz wygrać na loterii, aby go doświadczyć. ❤
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
CZYTAJ WIĘCEJ

Informacje praktyczne - wakacje na Malediwach - wyspa Nilandhoo

* Post powstał w 2015 roku, ale wszystkie informacje są aktualne lub aktualizowane na bieżąco.

W poniższym wpisie zawarłam wszystkie najważniejsze informacje odnośnie organizacji pobytu u nas, wyspy, miejsca zakwaterowania, transferów, szczepień, waluty, dodatkowych atrakcji i wycieczek, procesu rezerwacji, przelotów i tym podobnych. 
Jako uzupełnienie pragnę zachęcić do przeczytania mojej książki, którą wydałam wspólnie z wydawnictwem Pascal - o życiu w hermetycznej krainie, dostępna jest w salonach Empik stacjonarnie oraz w sprzedaży online tutajZacznijmy może od tego:

DLA KOGO TAKI WYJAZD ?

Niewątpliwym atutem tego miejsca jest to, że leży poza utartym szlakiem. Jest to miejsce dziewicze, nie skażone turystyką masową. Czyli jest prawdziwe (wszystkimi jego wadami i zaletami), a nie takie, przygotowane pod turystów, aby pokazać się od jak najlepszej strony. Nie ma imrez, życia nocnego, nie ma alkoholu. Nie ma sprzedawców kukurydzy, "good price my friend" i "taniej jak w Biedronce". Są tylko odgłosy natury. Nie ma betonowych dróg, ani samochodów, a wyspę można obejść pieszo w godzinę. Dzięki temu, że na całym atolu nie ma żadnych innych ośrodków (poza jednym resortem) - jest niemal pewne, że podczas wycieczek nie spotkamy innych turystów. Mamy cały atol dla siebie :) 

Moja oferta jest skierowana do Ciebie, jeżeli:


✦ interesuje Cię życie lokalnej ludności, zwyczaje panujące wśród nich, lokalna kultura, kuchnia, sposób, w jaki żyją
✦ zbaczasz z utartych szlaków w zakątki, do których nikt nie dociera
✦ wypoczniesz na dzikiej i dziewiczej plaży, bez tłumów turystów ale i bez plastikowych leżaków 
✦ jesteś w stanie dostosować się do zasad panujących w danym miejscu (np. odpowiedni dress code)
✦ nie przeraża Cię brak alkoholu i jesteś w stanie wytrzymać kilka dni bez tej używki
✦ to nie pokój jest najważniejszy i widok z niego (brak luksusów ale normalny, czysty pokój z łazienką, ciepłą wodą i  klimatyzacją wystarczy Ci)
✦ odpowiada Ci bardziej swojski, domowy klimat, gdzie na śniadanie możesz zejść w piżamie, niż ekskluzywne restauracje z kelnerem w rękawiczkach odsuwającym krzesło
✦Twoim priorytetem jest przeżycie fajnej przygody, w rajskim, egzotycznym i niekomercyjnym miejscu oraz obcowanie z inną kulturą,  a nie pokój i widok z niego 

Moja oferta Cię nie usatysfakcjonuje, leżeli:


✦ nie wytrzymasz kilku/kilkunastu dni bez alkoholu

✦ musisz mieć przestronny, luksusowy pokój, sprzątany 2 razy dziennie, codziennie wymienione ręczniki i pościel, dobrze wyposażony w różnego rodzaju sprzęty AGD i RTV, z  pięknym widokiem
✦ nie wyobrażasz sobie wyjazdu bez leżaków i basenu, ważne jest dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne, gastronomia, atrakcje, animacje
✦ nie masz ochoty dostosowywać się do zasad panujących na lokalnej wyspie (nie można chodzić w miejscach publicznych w samym bikini i w ubraniach odsłaniających biust i tyłek)
✦ przeszkadza Ci to, że na wyspie mieszkają lokalni ludzie, a wyspa sama w sobie jest mało turystyczna (brak zaplecza, życia nocnego)
✦ nie chcesz kosztować lokalnej kuchni, najlepiej, gdyby serwowana była kuchnia europejska
✦ Twoim priorytetem jest wypoczynek w luksusowych warunkach

Jeżeli wyszło na to, że pasuje Ci klimat mojej nie - turystycznej wioski :) super - możesz przejść do dalszej części wpisu i zacząć przygotowywać się do wakacji. Poniżej zebrałam do kupy odpowiedzi na najczęściej zadawane mi pytania. Myślę, że pomogą one rozwiać również i Twoje wątpliwości.

Jeśli jednak bliżej Ci do wakacji w resorcie - również jestem w stanie zorganizować taki wyjazd, gdyż posiadam licencję przydzieloną przez Ministerstwo Turystyki na Malediwach. Skontaktować się można z nami pod adresem info@magdalenatravels.com lub na poprzez wiadomość prywatną na panpage tutaj


WAŻNE INFORMACJE / AKTUALIZACJE / ZMIANY

* Wszystkie możliwe obostrzenia covidowe zostały zniesione przez rząd malediwski 13.03.2022 roku. 
* Jedynie przed wylotem wypełnić należy deklarację podróżnego online (IMUGA), która generuje kod QR. Formularz dostępny jest w linku tutaj. Kod jest ważny przez 96 godzin licząc do momentu lądowania w Male. W deklaracji załącza się: zdjęcie twarzy (do 5 MB) i paszportu.
* Na wylot z Malediwów również należy wypełnić tą samą deklarację.
01.07.2022 z uwagi na podwyżki cen paliwa koszt transferu motorówką z Male podrożał o 5 USD od osoby, w jedną stronę. Wszystkie rezerwacje po 01 lipca 2022 będą uwzględniały już nową stawkę (50 USD).
22.11.2022: od 1 stycznia 2022 uległa zmianie wysokość podatku turystycznego z 12% na 16%. Nowy podatek obowiązuje również wszystkie rezerwacje na 2023, także te dokonane przed ogłoszonymi zmianami. Mamy obowiązek zaktualizowania wszystkich rezerwacji wg nowych zasad.  

WPROWADZENIE

Na Malediwach wypoczywać można na trzy różne sposoby:

Resort - luksusowe ośrodki z domkami na wodzie, gdzie cena również będzie "luksusowa". Nie ma tam życia lokalnego, są tylko turyści, a całą wysepkę zajmuje jeden hotel

Guest House - na lokalnej wyspie, to pensjonat usytuowany pomiędzy domami lokalnej ludności. Tutaj toczy się codzienne życie mieszkańców, dzieci chodzą do szkoły, a rybacy wypływają na połowy, popołudniami młodzież gra w piłkę. Czyli mnóstwo różnych prawdziwych obrazków z życia mieszkańców
Łódka Safari - cruiser z kajutami, który wypływa w rejs po atolach, mogą to być rejsy tematyczne, np. dla nurków - pływa się wówczas po najbardziej popularnych miejscach do nurkowania w obrębie atolu/dwóch.

Różnice między tymi formami wypoczynku są spore, przede wszystkim w cenie. Najtaniej wychodzi pobyt w guest housie na lokalnej wyspie, aczkolwiek, należy pamiętać, że Malediwy nawet w wersji niskobudżetowej, nie jest to najtańszy kierunek. Również w tzw. opcji low budget.


Nie ma czegoś takiego, jak biwakowanie pod namiotem. Jest to na Malediwach surowo zabronione. 
Lecąc na Malediwy obowiązkiem jest posiadanie przy sobie rezerwacji w którymś z hoteli/guest housów - sprawdzane mogą być przy odprawie paszportowej przed wylotem, jak i na lotnisku w Male. 

Czym ja się zajmuję ? 
➤ Prowadzę dwa swoje guest house na lokalnej wyspie F. Nilandhoo
➤ Pomagam gościom w znalezieniu odpowiednich biletów lotniczych, jeśli mają z tym kłopot (ale zakupić je trzeba we własnym zakresie, ja wysyłam tylko link do zakupu)
➤ Pomagam w zabukowaniu miejsc na motorówkę z wyprzedzeniem, u jej lokalnego przedstawiciela, na kurs tam i z powrotem (z możliwością odbioru z lotniska przez naszego przedstawiciela)
➤ Organizuję i doradzam w doborze wycieczek i atrakcji dostępnych u nas na wyspie, służę radą i pomocą w języku polskim
➤ Jestem codziennie dostępna w guest housie między 14:00 a 19:00, czasami biorę też udział w wycieczkach, w zależności od tego, czy czas i inne obowiązki mi na to pozwolą. Niestety już coraz rzadziej, gdyż obowiązków przybywa z dnia na dzień.

Prowadzę na Facebooku fanpage o nazwie Dzienniki Typelka - Na Malediwach oraz obu guest house (na samym końcu podaję linki do wszystkich profili), gdzie wrzucam aktualne zdjęcia i filmiki z wycieczek, ciekawostki o wyspie a także promocje lotnicze, jeśli takowe wynajdę.


    Wyspa Nilandhoo

Ja oferuję jedynie noclegi. Organizowanie transferu czy szukanie biletów lotniczych nie leży w kwestii moich obowiązków, ale wiem, że wiele może Wam ta moja pomoc i doświadczenie ułatwić. Ciężko było samemu dzwonić, zamawiać i opłacać bilety na motorówkę z wyprzedzeniem, u lokalnego agenta, który nawet za bardzo po angielsku nie mówi ;) I trzeba się z nim skontaktować osobiście lub telefonicznie. Dlatego też robię to ja, ale nie odpowiadam za transfer publiczny, za opóźnienia/zmiany łodzi czy samolotów. To są osobno działające instytucje, z których usług Wy korzystacie, a ja tylko pośredniczę (bez dodatkowych profitów).

JAKI JEST KOSZT?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań: jaki jest koszt wakacji na Nilandhoo / na jaką kwotę się nastawiać? Oczywiście to wszystko zależy od sezonu, ilości osób, długości pobytu, rodzaju pokoju, w jakiej cenie uda się znaleźć bilety lotnicze. O cenie ostatecznej decyduje wiele czynników. Ale powiedzmy, że przy tygodniowym (7 nocy + 2 na podróż) pobycie dla 2 osób ceny zaczynają się od 8.000 zł - 9.000 zł, z przelotami, zakwaterowaniem, 2 posiłkami oraz transferem motorówką na wyspę i z powrotem (już za 2 osoby). Wszystko zależy od cen biletów lotniczych, bo te po pandemii podrożały o kilkaset zł.

Szczegółowy cennik pokoi podany jest w punkcie 2 i w osobnym poście.

BILETY LOTNICZE

Koszt przelotów zależy od linii lotniczych, aktualnych promocji, sezonu. Przed pandemią dobra cena to była taka do 2500 zł za osobę w dwie strony. W pandemii trochę się to zmieniło, bilety potrafiły kosztować nawet 4000 zł za 1 osobę. Aktualnie wahają się w granicach 3000 - 5000 zł za osobę, w 2 strony. Najpopularniejsze linie to: Qatar Airways, Emirates, Aeroflot, Alitalia, Swiss, Austrian, Turkish Airlines, Lufthansa, British Airways, Srilankan, Etihad, (z Krakowa można też dolecieć Fly Dubai) i wiele innych. Jest tego sporo, dlatego najlepiej jest szukać połączeń np. na stronie typu skyscanner.com, która to jest wyszukiwarką wszystkich możliwych, od najtańszego. Ma się wtedy wgląd na wszystkie linie i oferty w jednym miejscu.
Najdroższe bilety są zawsze w czasie świąteczno - noworocznym i tu nie liczyłabym na żadne promocje. Bilety potrafiły kosztować 5000 - 10000 zł za osobę.
Droższe mogą być również wszelakie święta czy dni wolne, jak. np majówka. Trzeba po prostu regularnie śledzić, bo ceny potrafią się zmieniać nawet w ciągu jednego dnia. 
Bilety można również nabyć osobiście w dowolnym stacjonarnym biurze podróży, online lub telefonicznie - tu już pełna dowolność. 

KIEDY REZERWOWAĆ POBYT
Pokoje rezerwuję po zakupie biletów. Nie ma żadnych specjalnych wyznaczonych terminów, od kiedy lub do kiedy można rezerwować. Zależy wszystko od dostępności i od kiedy jesteście gotowi na zakup biletów :)

INFORMACJE PRAKTYCZNE 
Bardzo proszę zapoznaj się z całą treścią tego wpisu. Znajdziesz tu wiele odpowiedzi na swoje pytania,  wskazówek, jak przygotować się do wyjazdu, a także wiele rzeczy, o których być może nie masz pojęcia, a są one istotne. 

Zachęcam również do przeczytania mojej książki o życiu na Malediwach, która przybliża lokalną kulturę, zwyczaje tutaj panujące, absurdy dnia codziennego z punktu widzenia Europejki, a także przygotowuje do wyjazdu. Książka dostępna jest w salonach Empik oraz do kupienia online (w wersji papierowej oraz jako e-book) tutaj

1. Pogoda
Nie bez powodu jest jako punkt 1, gdyż jest to najczęściej zadawane mi pytanie. Kiedy najlepiej przyjechać na Malediwy? Odpowiem: nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Teoretycznie na Malediwach są dwa sezony z porą suchą (od października do kwietnia) i porą deszczową (od maja do września). Ale to tylko teoria.

Klimat zmienił się na całym świecie, również na Malediwach, nie ma już tej wyraźnej granicy między porą suchą a deszczową. 


To tak, gdyby ktoś nas zapytał, kiedy najlepiej przyjechać do Polski, aby zobaczyć śnieg. Możemy odpowiedzieć teoretycznie, że w grudniu, ale gwarancji żadnej dać nie możemy. Równie dobrze może to być kwiecień, co udowodnił nam rok 2021. Podobnie z wakacjami nad Bałtykiem. Kiedy jechać, aby mieć piękne słońce? No właśnie ... teoretycznie mamy lato od czerwca do września, ale pamiętam jak dziś, kiedy dostawałam zdjęcia z 14 lipca, a tam ludzie w beretach, bo 14 stopni. I tak samo jest z Malediwami. Jedyna różnica to taka, że na Malediwach na pewno przez cały rok jest ciepło, 29 - 32 stopnie - to jedyna gwarancja 😁


Nie ma na Malediwach terminu PEWNIAKA. Opady deszczu tak naprawdę zdarzają się w każdym miesiącu, nawet w szczycie sezonu, w porze suchej. W porze mokrej prawdopodobieństwo opadów jest większe, a to znaczy, że może padać, ale nie musi. Wybierając się jednak w porze deszczowej, musimy mieć na uwadze, że może czasem popadać.

Często pojawiają się pytania "jak to jest z tą pogodą w miesiącu X czy Y bo na różnych forach są sprzeczne informacje". Dlaczego są sprzeczne informacje ? Właśnie dlatego, że każdy trafił na inną pogodę. To tylko dowodzi temu, że nie ma żadnej reguły. Nigdy nie ma takiej samej pogody. To, że w tym roku padało w konkretnym terminie, to nie znaczy że w przyszłym też będzie o tej samej porze.


Na 5 - 10 tygodni dni słonecznych przypada kilka dni pochmurno - deszczowych. To znaczy, że ktoś na pewno kiedyś trafi na ten deszcz czy silne wiatry, bez względu na to, w jakim miesiącu wybierze się na Malediwy. I nie ma reguły, czy będzie to 15 minut, tylko w nocy, czy 1 dzień. Może padać przez 15 minut a może i 3 dni pod rząd.

A jeśli już koniecznie muszę coś doradzać to moooże, żeby omijać maj, bo wtedy jest zmiana sezonów i o ile nie tyle sam deszcz, ale wystąpić mogą bardzo silne wiatry i bardzo wzburzony ocean, który utrudnia przemieszczanie się między wyspami (oczywiście podkreślam, że to nie reguła i może zdarzyć się w każdym miesiącu, natomiast w maju prawdopodobieństwo jest największe). 

Jako uzupełnienie, polecam zajrzeć na post na fanpage, który wydaje mi się powinien całkowicie wyczerpać temat pogody. Znajduje się on tutaj.

2. Ile kosztują noclegi  na wyspie Nilandhoo i ile kosztują posiłki

Cena przy bezpośredniej rezerwacji mieści się w widełkach od 75 do 119 USD, w zależności, z jakim pakietem żywieniowym, ile osób i w jakim sezonie. Pokoje rodzinne dostępne od 145 USD - 200 USD.

Aktualne, obowiązujące ceny na sezon  2022 - 2023:

01 Maj - 30 Wrzesień
Pokój 1 osobowy od 57 USD ze śniadaniem lub 67 USD ze śniadaniem i kolacją
Pokój 2 osobowy od 85 USD ze śniadaniem i 100 USD ze śniadaniem i kolacją

01 Październik - 30 kwiecień

Pokój 1 osobowy od 70 USD ze śniadaniem  i 80 USD ze śniadaniem i kolacją
Pokój 2 osobowy od 100 USD ze śniadaniem i 115 USD ze śniadaniem i kolacją

W guest housie Remora Inn znajdują się pokoje z balkonami na piętrze, lub bez, na parterze. Te pokoje na piętrze kosztują od 3 do 7 USD za noc więcej, w zależności od rozmiaru pokoju. 
Dostawka dla dodatkowej osoby w pokoju 31 USD (śniadanie w cenie) lub 36 USD (śniadanie i kolacja) / 1 noc
Dopłata do pokoju twin (dwa osobne łózka) - 2 USD / 1 noc

Pokoje są z jednym podwójnym łóżkiem lub z pojedynczymi (double oraz twin). Łóżka pojedyncze można złączyć i zaścielić jednym nakryciem także przerwa pomiędzy nie będzie odczuwalna.

Więcej zdjęć i informacji odnośnie domków oraz cennik poszczególnych pokoi znajduje się tutaj

Dla rodzin z dziećmi mam przygotowany osobny wpis, który znajduje się tutaj 

Specjalna oferta dla Nowożeńców znajduje się tutaj

Wszystko to, co zamieszczone jest w tym wpisie jest również jak najbardziej aktualne dla rodzin i nowożeńców :) Także proszę tu jeszcze pozostać i doczytać do końca :)  )
Na późniejsze terminy, ceny podam jeśli będę znała już aktualne nowinki podatkowe.

O dostępność pokoi pytajcie na moim facebookowym fanpage Dzienniki Typelka - na Malediwach lub pisząc do mnie na adres mailowy magdalena.typel@gmail.com, podając: termin (może być przybliżony), liczbę osób (jeśli podróżujecie z dziećmi, to w jakim są wieku) oraz planowaną długość pobytu. 

REMORA INN W listopadzie 2019 odebraliśmy statuetkę za najlepszy Guest House w kategorii Leading Adventure Guest House, na najbardziej prestiżowej imprezie turystycznej w kraju Maldives Travel Awards.REMORA SUMMER HOUSE 

Posiłki.  
Posiłki serwowane są dla obu domków w tym samym miejscu, w restauracji przy Remora Inn. Odległość między domkami to około 100 metrów. 

Serwujemy 2 posiłki: śniadania oraz kolacje (Half Board).

Mamy 4 śniadania do wyboru: 
➤ MASHUNI, to sałatka, w skład której wchodzą: świeżo starty kokos, malediwski tuńczyk z puszki, czerwona cebulka, lokalna kapusta, wszystko skropione limonką i serwowane z plackami roshi oraz omletem
➤ KULHIMAS to tuńczyk w sosie pomidorowo- curry, podawany z plackami roshi i omletem (goście z Polski nazwali to danie Paprykarzem :) ) 
 KONTYNENTALNE to: 4 tosty, 2 parówki, jajko (omlet, sadzone, jajecznica lub gotowane), masło, dżem.
➤ FIT to: kanapka-tost, z serem, pomidorem, ogórkiem i cebulą oraz jajko w wybranej postaci

Do każdego śniadania serwowana jest:
-  kawa lub herbata 
- świeżo wyciskany sok z owoców sezonowych
- woda niegazowana


MASHUNI

Często pojawia się pytanie o możliwość zamówienia pełnego wyżywienia 3 posiłków - Full Board (śniadanie, obiad, kolacja), odpowiadam, że nie jestem zwolenniczką tego pakietu, gdyż większość czasu spędza się poza guest housem, na plaży, w terenie, na wycieczkach, na bezludnych wyspach, w resortach i tak dalej, szkoda, aby ten środkowy posiłek przepadał. 
Kolacje serwowane są po wycieczce, także pakiet 2 posiłków HB (śniadania i kolacje) w zupełności wystarczy. W ciągu dnia można zamówić obiad dodatkowo z menu w restauracji przy guest house lub innych na terenie wyspy. 

Opcja ALL INCL. na lokalnych wyspach raczej nie sprawdzi się, gdyż po 1 nie ma alkoholu, a po 2 wypoczynkowi u nas bliżej do agroturystyki, niż wakacji w formule all incl :) To kameralny domek, a nie duży kompleks hotelowy. 

Na kolację codziennie do wyboru są 2 inne dania (1 lokalne i 1 bardziej "nasze" typu frytki z kurczakiem bądź spaghetti, gdyby okazało się, że komuś nie do końca kuchnia lokalna podchodzi lub też pod kątem dzieciaków - spaghetti czy frytki zadowolą chyba największego niejadka :) ) 

Kuchnia lokalna: 

➤ FRIED RICE, czyli zasmażany ryż z warzywami (może być z tuńczykiem lub kurczakiem)
➤ RYBA LUB KURCZAK CURRY, ryba lub kurczak w sosie curry, serwowane z ryżem
➤ FRIED NOODLES, to zasmażane makarony (tzw. nuddle z tuńczykiem lub kurczakiem )
➤ DEVILLED, to pokrojony w kostkę kurczak lub ryba, w sosie słodko - kwaśnym z warzywami. podawane z ryżem
➤ GRILLOWANA RYBA, serwowana w całości, z ryżem i sałatką coleslaw 
➤ KOTTU ROSHI, placki roshi skrojone do lokalnego sosu (danie zupełnie nie wygląda, ale smakuje super :)
➤ NASI i BAMI GORENG, czyli typowo azjatyckie dania, w wersji po malediwsku.  

Dla wegetarian możliwe jest przyrządzenie tych samych dań w wersji z samymi warzywami.

Kuchnia kontynentalna: 

➤ frytki z kurczakiem lub ryba (Fish & Chips)
➤ spaghetti pomidorowe lub z sosem śmietanowym
➤ tosty z kurczakiem , tzw. Club sandwich
➤ burger
➤ Sałatka z kurczakiem
➤ szaszłyk z kurczaka z ryżem czosnkowym


Grillowana ryba 


Devilled chicken 


Chicken & Chips


Fried Noodles


Sałatka z kurczakiem


Chicken burger

Na specjalne życzenie można zamówić sobie langustę lub ośmiornicę. 3. Transport na wyspę


Transfer Male' - Nilandhoo - Male'

Z lotniska najpierw trzeba się dostać do Male, taksówka (10 - 15 minut /170 mrf za kurs). 

Nilandhoo oddalone jest od Male o 140 km na południe.

Nasz przedstawiciel odbierze Was z lotniska (dodatkowy koszt 5 USD za pokój, jest już wliczone w wycenę, którą Tobie ostatecznie przesyłam).
ZBIÓRKA jest przy wyjściu zza rozsuwanych drzwi po lewej stronie przy czerwonym banku BANK OF MALDIVES. Tam proszę stanąć :) Pomoże on przy przeprawie do Male oraz na przystani pokieruje na odpowiednią łódź do Nilandhoo (w przystani znajduje się wiele łodzi i nie zawsze łódź stoi dokładnie w tym samym miejscu).
Jeśli potrzebujecie zakupić kartę sim do Internetu lub wymienić pieniądze na lokalną walutę, proszę wspomnijcie mu o tym jeszcze na lotnisku (bo tam to wszystko należy załatwić, nie w Male).

Nasz przedstawiciel jest osobą, która ma za zadanie bezpiecznie i na czas dostarczyć Was na odpowiednią łódź. Nie jest z załogi łodzi, nie odpowiada on za żadne opóźnienia, zmiany, złe warunki atmosferyczne i tym podobne.


Jeśli Wasz samolot ląduje ok. godziny 10:00 lub ma opóźnienie, bardzo proszę jeszcze w samolocie przebrać się i wykonać ostatnią toaletę, tak, aby przyspieszyć trochę i zaoszczędzić czas na te same czynności wykonywane już na lotnisku (przeprawa paszportowa, odbiór bagaży, wymiana pieniędzy, zakup karty sim, itp.).

Motorówka do Nilandhoo 

Łódź nazywa się D.M.M.A EXPRES i odpływa z Male, z przystani obok restauracji Merry Brown. Płynie ok 2,5 do 3,5 godzin (w zależności od warunków pogodowych oraz na oceanie oraz na ilu wyspach po drodze się zatrzymuje). Należy pamiętać, że to środek oceanu, więc warunki pogodowe mogą być różne.

Motorówka pływa w:

PONIEDZIAŁEK, WTOREK, CZWARTEK, SOBOTA 

Male - Nilandhoo o 11:30
Nilandhoo - Male o 07:00

Mapa Male' (X oznacza okolice postoju motorówki).
Cena: 50 USD / od osoby w jedną stronę (bilety zamawiam ja, z tygodniowym wyprzedzeniem, aby zagwarantować miejsca. Rozliczamy się za nie po przyjeździe na Nilandhoo)


Wybierając bilety lotnicze, warto brać pod uwagę takie, które pasują do motorówki, czyli: przylot do Male International do godziny max. 10:00 a lot powrotny najlepiej w godzinach popołudniowo - wieczornych, nie wcześniej niż 13:30, w wyznaczone dni tygodnia. Jeśli się tak nie uda,  będziemy organizować pierwszy lub ostatni nocleg w stolicy. 

Jeśli loty są np. z lądowaniem po godzinie 11:00 to należy wybrać lot dzień wcześniej, np. w sobotę, niedzielę, wtorek lub czwartek (samoloty w Male zawsze lądują następnego dnia), wylądować w niedzielę, poniedziałek, środę lub piątek, zatrzymać się na noc w stolicy i kolejnego dnia przypłynąć do nas motorówką. W razie czego w Male mam zaprzyjaźniony hotelik, w którym bukuję gościom w podobnej sytuacji noclegi, z dwoma posiłkami serwowanymi w restauracji na 10 piętrze, z widokiem na ocean.
Podobnie w drodze powrotnej - jeśli loty są o 9 lub 10 rano, najlepiej wybrać lot kolejnego dnia od motorówki, czyli wtorek, środa, piątek lub niedziela, wrócić z wyspy w dni, kiedy jest motorówka i na ostatnią noc zatrzymać się w stolicy. 

Bagaż główny na motorówce nie może przekraczać 20 kg ( na 1 osobę) + podręczny.

Na motorówkę nie ma fizycznie żadnych biletów ani rezerwacji na nazwisko. Po prostu liczba "białych buzi" na łodzi danego dnia ma się zgadzać :) Samoloty Fly Me lub Matna Air

Jako alternatywę dla motorówki mamy loty krajowe na dwa lotniska oddalone od Nilandhoo ok. 40 km na północ i na południe (wyspa Maamigili i samoloty Fly Me lub Kudahuvadhoo i samoloty linii Manta Air lub Maldiviana). Koszt takiego lotu to 150 - 200 USD w jedną strone od osoby, czas podrózy ok. 40 minut, jednak z lotniska trzeba się jeszcze dostać motorówką. Podróż zajmuje ok. 45 - 60 minut, w zależności od warunków pogodowych na oceanie i kosztuje między 250 USD a 600 USD za kurs, w zależności od pogody i wielkości łodzi). Hydroplan
Istnieje możliwość, dzięki uprzejmości okolicznych resortów, ze skorzystania  z transferu hydroplanem. Lot odbywa się z Male do resortu lub z resortu do Male. Z resortu/ do resortu trzeba się też dostać motorówką (koszt 40 - 80 USD od osoby, w zależności od warunków na oceanie).
Koszt przelotu, jeśli resort ma jeszcze wolne miejsca w swojej puli wynosi 300 USD za osobę w 1 stronę. 

Aby zabukować miejsca w hydroplanie wysyłam maila z prośbą o przydzielenie ich naszym gościom, nie wcześniej niż 3 dni przed planowaną podróżą. Ostatecznie godzina jest ustalana na dzień przed odlotem, do godziny 18:00. Transport pomiędzy wyspami 
Często piszą do mnie osoby, planujące zwiedzanie kilku wysepek podczas swojego pobytu, chcąc pozostać po 2 - 3 dni na jednej i jechać dalej na inną. Niestety muszę zmartwić, ale nie jest to wcale takie proste. Turystyka na Malediwach jest od niedawna (mowa o lokalnej bo resorty są już od 50 lat, ale one maja swój własny transport). Wyspy nie są dobrze skomunikowane ze sobą, nie ma tak, że z każdej prawie wyspy można dostać się wszędzie. Chcąc udać się na inna lokalną wysepkę, szczególnie, jeśli znajduje się ona na zupełnie innym atolu, należy wrócić do Male i tam przesiąść się na kolejny prom lub motorówkę. Biorąc pod uwagę fakt, że promy nie na każdą wyspę odpływają codziennie, Wasza trasa musi być logistycznie dopasowana tak, aby po opuszczeniu jednej wyspy, w ten sam dzień był transport na kolejną. I oczywiście godziny muszą pasować, tak, aby obeszło się bez dodatkowej nocy w Male. I pamiętajcie, że tracicie tym samym cały dzień na przemieszczenie się.
Można sprawniej poruszać się w obrębie danego atolu, np. publiczne promy MTCC płynące na dany atol, zatrzymują się po drodze na poszczególnych wysepkach, czyli można przypłynąć na ostatnią wyspę a potem rano wsiadać na prom, który płynie w kierunku Male i zatrzymuje się na wysepce obok. 

4. Sklepy i restauracje na wyspie Nilandhoo
Mamy 5 lokalnych jadłodajni na wyspie, w tym jedna "piekarnia", w której dostać można świeże pączki i lokalne wypieki (na słodko i na słono), bywa czasem nawet kawa z ekspresu :) Typowo lokalne, niezbyt eleganckie miejsca i nie takie, gdzie kelner nakłada serwety na kolana. Nie ma ładnego menu w złotej oprawie, menu nie ma w ogóle. Nie ma obsługi mówiącej biegle po angielsku, ale jest lokalnie - jest tak, jak ludzie tu biesiadują, gdzie spotykają się przy snackach z gabloty i kawie, pomiędzy większymi posiłkami. Jedni uwielbiają ten klimat, inni będą od niego stronić. Są to typowo malediwskie restauracje, nazywane tu przewrotnie "hotel".

Sklepy są co rusz, właściwie w każdej jednej uliczce. Ceny dość europejskie, asortyment: "szwarc mydło i powidło". Wiadro gwoździ obok pieluch, dezodorant koło masła. Ale jest wszystko to, co niezbędne no i ma to swój egzotyczny urok.SklepyKawiarnio - restauracja / piekarnia


Koszt 1 szt takiej przekąski to między 30 centów a 1 USD W piekarni podają najlepszy sok z marakui, a w sezonie - z mango. 

Jedna z nowszych restauracja - bistro. Serwują tam pyszne jedzenie, jednak wszystko odbywa się tak bardzo powoli, że godzinami czeka się na posiłek :( Nawet, jak umówisz się na konkretną godzinę spokojnie możesz przyjść pół godziny później. Nieco szybciej dostać można świeże soki albo pysznego milk - shake'a 

Ceny tych przekąsek w restauracjach to zaledwie 30 centów za sztukę, niektóre większe kosztują do 1 USD, a ciepłe dania obiadowe powiedzmy w przedziale 3 - 15 USD, w zależności oczywiście co. 

Ceny w sklepach są porównywalne do naszych, europejskich. Woda, soki, kawa, napoje, lody, czipsy, przekąski, wafelki, krakersy, owoce, itd. 1 - 3 USD.

Aktualizuję wpis o dwie nowe restauracje, które pojawiły się na początku 2021 roku. Są bardziej nowoczesne i całkiem przytulne, mają w swojej ofercie nie tylko dania lokalne, ale również dania bardziej zachodnie (fast foody, chamburgery, pizzę, makarony, sałatki). Oczywiście nadal jest to wszystko na miarę lokalnej wyspy, ale jest naprawdę smacznie i przystępne cenowo (5 - 15 USD w zależności od dania).

Taka kanapka + frytki kosztuje ok. 5 USD 


Grillowany kurczak z czosnkowym ryżem i warzywami 8 USD

5. Plaża na wyspie
Mamy na wyspie wydzieloną plażę tzw. bikini, gdzie można opalać się i kąpać w kostiumach kąpielowych/ kąpielówkach. Bardzo ważne, aby idąc na plażę, na zakupy, do restauracji czy wracając z plaży do guest housu, odziać się odpowiednio. Tak, aby nie chodzić w samym kostiumie czy kąpielówkach po wyspie (dotyczy również panów), gdyż na dobrą sprawę również w Polsce "na miasto" nie chodzi się w samych kąpielówkach :) Względy religijne to jedno, ale szacunek do miejscowej ludności (która tutaj przecież normalnie sobie żyje i funkcjonuje, idzie do szkoły, pracy, a dla nas tylko jest to wakacyjny kierunek) - to drugie.

Wejście na plażę jest ok. 50 metrów od domku Remora Inn i ok. 150 metrów od Remora Summer House.

A plaża jest jaka - jest piękna! Jest długa, piaszczysta, dziewicza i pusta! Zresztą, ona sama się broni, tylko zobaczcie


Wejście na plażę bikini
Słońce zachodzi dokładnie po naszej części plaży Plaża lokalna, gdzie możliwa spacerować, robić zdjęcia, ale w ubraniu

Dokoła wyspy jest kilka miejsc z rafą koralową, gdzie nasi goście mogą podziwiać świat podwodny, zaledwie kilkadziesiąt metrów od brzegu. Rafa dostępna jest zarówno przy plaży bikini, jak i w częściach publicznych (w tych należy kąpać się w spodenkach i bluzce, może być strój do pływania ze sklepu sprtowego typu Rash Guard). 

Żółwik uchwycony na rafie przy plaży bikini

W kwietniu 2016 roku przez Malediwy przeszedł po raz kolejny prąd El Niňo. Podgrzewa on wodę do 32 stopni. Wpływa to na rafę koralową niestety tragicznie. w 2016 w całym kraju aż 90% rafy zostało zniszczonej. Straszne to było widzieć, jak te piękne formacje giną w oczach. Aktualnie rafa odrasta, zaobserwowałam mnóstwo nowych krzaczków, jednak nie polecam porównywania jej i oczekiwania, że będzie jak w Egipcie. Jest mnóstwo kolorowych rybek i stworzeń, ale rafa dopiero odradza się na nowo.  Powyższe zdjęcia przedstawiają stan z kwietnia/maja 2020. 

6. Wycieczki, czyli miejsca, w które Was zabieramy 

Przeczesałam całą okolicę, aby pokazać Wam to, co najpiękniejsze. Jako, że nie było tu wcześniej śladów turystyki, cały ten atol jest pod tym kątem bardzo dziewiczy, samemu trzeba było odnaleźć perełki. Dla tych co na długo i dla tych, co wpadają na chwilę, aby poczuli prawdziwy klimat, prawdziwych Malediwów. Cena wycieczek uzależniona jest od liczby osób biorących udział i wiadomo, że im więcej, tym taniej za osobę. Goście będący w tym samym czasie dobierają się w grupy, aby wychodziło korzystniej i aby wszyscy jechali w jednym kierunku tego samego dnia. Zawsze to raźniej dzielić tą radość, ze spotkanego żółwia czy rekina.

Mamy w okolicy Sand Bank - czyli plażę po środku niczego, oblaną pięknie turkusową wodą, z ciekawą rafą koralową, na której łatwo spotkać żółwie i rekiny rafowe. Od razu wiedziałam, że mieszkają tam żółwie - dużo tam zielonego, miękkiego koralu, którym one się żywią. BBQ na bezludnej wyspie - odkryłam dwie rajskie, bezludne wysepki. Odwiedziłam je obie, ale grillujemy głównie na jednej (wielkość może 300 metrów na 100). Premiera była taka, jak się spodziewałam, zachwyty, podskoki, wbieganie do wody, zdjęcia i niedowierzanie, że woda może mieć taki kolor i, że jesteśmy na wyspie, na której poza nami, nie ma nikogo. Przepiękna rafa dookoła, widziane, żółwie, rekiny oraz orlenie.
Island Hopping - zwiedzanie pobliskich lokalnych wysepek. Niby każda taka sama, a jednak każda ma to coś, co ją wyróżnia. 


Island Hopping po wyspach na na innym atolu - odwiedzamy wysepki spoza atolu Faafu, odwiedzamy m.in. wyspę z muralami, na której ręcznie wyrabia się biżuterię ze srebra, złota, masy perłowej i pereł (istnieje możliwość zakupu)
Snorkeling  wycieczka trwa 3 godziny. Snorkeling pasuje, aby połączyć go z inną wycieczką (np. Sand Bankiem) i wychodzi wtedy Full Day lub jeszcze z delfinami. Pod wodą można spotkać tak naprawdę wszystko: rekiny rafowe (stworzyłam specjalny post o rekinach, dla tych, którzy panicznie się ich boją :) pytanie, czy jest czego, sprawdźcie tutaj), żółwie, manty, mureny, ośmiornice. Nemo, orlenie, rozgwiazdy, rozdymki oraz setki innych kolorowych rybek i stworzeń Wizyty w resortach

3 okoliczne resorty zgodziły się, abyśmy mogli przywozić naszych gości na tzw. dzienne wizyty, czyli możemy spędzić tam dzień, od godziny 10 do 17. Można korzystać z leżaków, basenu, restauracji i baru. Każdy resort ma swój indywidualny koszt, w cenniku wycieczek rozpisałam wszystko szczegółowo. To nie jest tak, że każdy może wejść do każdego resortu tak po prostu " z ulicy". Dzień poprzedzający wycieczkę wysyłam do resortu maila z prośbą o przyjęcie nas, podaję liczbę osób oraz nazwiska. 

Angsana Velavaru Filitheyo Yash Nature


Z wycieczek mamy także Delfiny w środowisku naturalnym - wypływamy w rejs po okolicy w  poszukiwaniu szczęśliwych delfinów. Delfinki te są na wolności, także nie można dać 100% gwarancji, że się je na pewno zobaczy. To jest tak, że przez 4 miesiące mogą codziennie przypływać w to samo miejsce, a jednego dnia akurat nie. Natomiast można spotkać je również przy okazji, po drodze. płynąc na jakąś inną wycieczkę. 
Rekiny wielorybie jest to nasza najdalsza wycieczka, dlatego też jedna z droższych. Biorąc pod uwagę fakt, że rekiny te mają swoją miejscówkę na atolu Ari, który oddalony jest od naszej wyspy o 45 km a Malediwy mają z południa na północ 820 km - jesteśmy stosunkowo bliskoNocne i poranne łowienie ryb - możliwość wybrania się z lokalnymi rybakami na połowy. Atrakcja o dziwo najbardziej wciągająca panie, które to łapią przeważnie największe sztuki. 


Island Hooping po bezludnych wyspach - to jest wycieczka petarda, którą wprowadziłam dopiero od  sezonu 2021 (sukcesywnie pojawiają się nowe wycieczki i nowe pomysły), sceneria iście filmowa, raj dla posiadaczy dronów 


Z dodatkowych atrakcji mamy również sesję zdjęciową dla Nowożeńców (w ogóle mam w ofercie pakiet dla Nowożeńców, dostępny jest tutaj oraz kolację na plaży przy blasku światelek i gwiazd. Dostępne opcje nie tylko w pakiecie na podróży poślubnej - każdy może zamówić sobie sesję lub romantyczną kolację na plaży. Na urodziny, rocznicę, lub .. bez okazji. 

Nocny snorkeling wodoodporna latarka jest w cenie. Nocą można spotkać inne stworzenia niż w dzień, np. langusty, krewetki, ośmiornice, śpiące żółwie oraz żerujące rekiny.Sprzęt do snorkelingu mamy do wypożyczenia na miejscu, za symboliczną kwotę 1 USD za komplet (maska + rurka) i 1 USD płetwy. Ale jeśli posiada ktoś swoje - polecam ze sobą zabrać. Co swoje to swoje, a i dopasowane i nie ma potem problemu, że coś za małe, za duże, przecieka.

Grafik atrakcji ustalamy już sobie na miejscu.Z dodatkowych atrakcji: rowerek wodny, deski SUP, kajak, kino na plaży
Na wyspie dostępna jest również siłownia pod gołym niebem, nieodpłatnie. 


Aktualny cennik do wszystkich wycieczek i atrakcji znajduje się tutaj


7. Waluta
Waluta, jaką warto ze sobą zabrać to dolary lub euro. Najpopularniejsze są dolary, przyjmowane są wszędzie. Miejscowa waluta dobrze sprawdza się w lokalnych sklepikach i jadłodajniach (wychodzi również korzystniej płacenie za taksówkę z lotniska do Male, w mrf niż w dolarach). Dlatego warto wymienić jeszcze na lotnisku jakąś kwotę na mrf (można to zrobić u pana kierowcy, który z nami współpracuje, kurs jest taki sam, jak wszędzie na Malediwach). Jeśli nie zdążycie - na Nilandhoo można to zrobić w banku lub u nas w recepcji.

Jeśli ktoś planuje wycieczki do resortów - tam będzie mógł płacić tylko dolarami, euro lub kartą kredytową. Także nie warto jest wymieniać całej kwoty na rufije.

1 USD = 15 mrf (zawsze i wszędzie jest ten sam kurs).
1 Euro - ok. 15.80 mrf (aktualnie, ale kurs waha się od 15 do 20, więc warto mnie zapytać przed wyjazdem jaki jest w danym momencie)

Ważne: przy wymianie dolarów w kantorze, jeszcze przed wylotem, należy zwrócić uwagę na jakość pieniądza, ponieważ Malediwczycy są bardzo wyczuleni na tym punkcie, nie przyjmują zniszczonych, brudnych, starych i takich sprzed 2003 roku. Muszą być nieskazitelne, nówki sztuki. Nie mogą być nawet lekko naddarte.

Nie na wszystkich lokalnych wyspach są banki i bankomaty. Nie każdy guest house, hotel czy restauracja ma też terminal do płacenia kartą (zdecydowana większość nie posiada takiej opcji), dlatego dobrze jest, a nawet należy mieć ze sobą gotówkę. Bankomaty wypłacają tylko rufije. Przy wypłacie z bankomatu, bez względu na kwotę, pobierana jest opłata w wysokości 100 mrf (ok. 6.5 USD) każdorazowo. 

AKTUALIZACJA: weszła nowa zasada przyjmowania "małych" pieniędzy,
Nominały takie, jak: 1 USD, 5 USD, 10 USD - są mniej wartościowe, a ich równowartość to 10 mrf (można się spotkać z 12 lub 13 mrf).
Oznacza to, że płacąc np. jednodolarówkami, zapłacicie więcej, niż gdybyście płacili np. 20 dolarówką. Reszta wydawana jest w lokalnej walucie. Dlatego uważam, że warto wymienić dolary/euro na lokalną walutę i płacić w takiej cenie, jaka jest podana i nie czuć się oszukanym. To tak naprawdę jest wymysł tutejszego banku, a obrywa się najczęściej sprzedawcy, "bo chciał nas oszukać". Nie, nie chciał :) Po prostu takie są tutaj zasady. Wymienić sobie pieniądze na rufije i problem sam się rozwiąże.

8. Podatki i ukryte koszty

Na Malediwach panuje zasada podawania cen netto (w restauracjach, hotelach, resortach). Do ceny podanej np. na bookingu czy w kartach menu w restauracjach (w Male czy w resorcie) należy doliczyć jeszcze 16 % podatku i 10% opłaty serwisowej. Opłata serwisowa to nic innego, jak napiwek dla pracowników. W niektórych miejscach spotkałam się z kwota 11,20%. Niektóre restauracje pobierają tylko te 16%, niektóre tylko te 10%, w każdym razie nie dziwić się gdy przy płaceniu wychodzi więcej, niż zakładaliście (ja podaję ceny zawierające już te wszystkie procenty, aby nie było zamieszania i  zdziwienia a potem " a bo ja nie wiedziałem" ;)). Czytać należy wszystkie gwiazdki oraz "drobnym drukiem".
Metoda liczenia kwoty brutto:

cena netto + 10% = x

 x + 16% = cena brutto

(do ceny noclegów + 3 USD za osobę za noc podatku zielonego, a w resortach jest to 6 USD od osoby)


9. Internet
Internet dostępny jest u nas w każdym pokoju, nieodpłatnie. Sygnał może nie jest powalający, ale jest przyzwoity i jeśli popatrzymy na mapę i zorientujemy się, że Nilandhoo to ta mała kropeczka, gdzieś na środku Oceanu Indyjskiego - docenimy, że internet tutaj w ogóle jest :))
Internet jest limitowany, nie ma tu niestety możliwości podpięcia stałego łącza. Dlatego prośba z mojej strony jest taka, aby nie ściągać filmów, nie wrzucać ciężkich zdjęć gdzieś na wirtualny dysk - takich, które za bardzo zjadają bajty, bo jeśli limit się skończy - trzeba czekać na internet do przyszłego miesiąca, kiedy znów pojawi się nowa pula.
Dla osób, które muszą mieć stałe połączenie z Internetem (ze względu na pracę lub np. dzieciaki zostały same z babcią w domu), polecam zakupić kartę SIM na lotnisku, dziś dostępne są tam punkty obu operatorów Dhiraagu oraz Ooredoo (po prawej od wyjścia z automatycznie rozsuwanych drzwi). Przykładowy pakiet 17 GB kosztuje 30 USD.

10. Elektryczność
Kontakty na Malediwach są takie jak w Anglii, czyli na 3 bolce. W pokoju są dostęne przejściówki, jeśli jednak zabieracie ze sobą dużo sprzętu, można zabrać też taką dodatkową przejściówkę. 11. Lokalni
Tutaj na Nilandhoo - w ogóle na Faafu Atolu, turysta to nowość. A to jest piękne bo nikt jeszcze nie wie, jak tego turystę urobić, jak wycyckać trochę pieniążka, jak zaczepić, aby wszedł do naszego sklepu z pamiątkami. Dzieciaki z zaciekawieniem spoglądają na białe twarze, czystym angielskim pytają o imię i kraj pochodzenia. Większość - bez względu  na wiek, bardzo przychylnie i z respektem podchodzi do turysty.
Na Nilandhoo czas zatrzymał się wcześniej, niż na wyspach bliżej od Male'. Wyspa jest nie skażona turystyką masową, nie ma restauracji o europejskim standardzie, nie ma knajp, imprez, dyskotek (nie ma nigdzie na Malediwach). Wakacje na lokalnej wyspie to takie trochę "akcja dzieje się na wsi i nie ma dokąd pójść" (Aleksandrowi dziękuję za tekst:) ) Ale to też w tym wszystkim jest najpiękniejsze - możemy obserwować, to jakże inne od naszego, wygodnego życia - życie mieszkańców, którzy są tak zupełnie różni od nas. Że sobie radzą i wygląda na to, że całkiem nieźle. Bez zmywarek, najdroższych i najcichszych, bez pralek, suszących i prasujących jednocześnie, bez samochodów, drogich ciuchów i szpanu. Co potrafią zrobić z kokosa, którą jego część i do czego wykorzystać. Jak sprawnie zrobić kapelusik, breloczek do kluczy, sznurek czy wstążkę na ryby, kiedy wracają z połowów. Dużo mogę pisać, ale po co. Najlepiej przyjechać i przekonać się samemu. Uliczkami Nilandhoo


12. Dress code

Malediwy to kraj w 100% muzułmański (ale nie jest to kraj arabski).
Na takiej wiosce, która ukryta jest gdzieś na końcu świata, zupełnie jeszcze niedawno hermetyczna i zamknięta na to, co się dzieje poza, panują pewne zasady, do których my jako turyści musimy się dostosować.
Na wyspach obowiązuje dress code, czyli odpowiedni strój. Nie można po wyspie chodzić w samym bikini czy kąpielówkach. W spodenkach ledwo zakrywających pośladki, w koszulkach na ramiączkach, za którego wystaje biustonosz. Brzuch nie może być odsłonięty. Wychodząc do sklepu, portu czy lokalnej jadłodajni, należy pamiętać o ubraniu się w rzeczy nie odsłaniające biustu, ud, brzucha i pośladków. Mężczyźni również po wyspie nie powinni chodzić bez koszulki. Rzeczy nie mogą być prześwitujące, koronkowe, gdzie mimo tego, że coś jest długie - i tak wszystko pod spodem widać jak na dłoni.
Najlepsze będą: najzwyklejsze bluzki, T-shirty, które każdy na pewno posiada w swojej garderobie oraz długie spódnice, spodenki  czy sukienki nie krótsze niż do połowy uda.
Sprawdzi się pareo lub jakaś narzutka, gdyby coś jednak okazało się zbyt krótkie.

W bikini można być tylko na plaży, w wydzielonej części dla turystów.


Pamiętaj proszę o tych zasadach, jeśli już zdecydujesz się na przyjazd do mnie. W przypadku mężczyzn organizujących wyjazd - przekaż proszę ten punkt swojej partnerce. Lub reszcie znajomych, jeśli ogranizujesz wyjazd dla grupy.

13. Szczepienia i ubezpieczenie podróżne
Malediwy to jeden z bezpieczniejszych krajów, pod względem chorób. Nie ma tu malarii, nie występują również inne choroby tropikalne. Nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Jedynie to w pierwszą noc można złapać coś w deseń grypy żołądkowej, przez zmianę klimatu i długą podróż, ale to szybko przechodzi i nie dopada każdego.
Warto zabrać ze sobą spraye na komary, gdyż te potrafią czasem uprzykrzyć nam pobyt. Lub zaopatrzyć się na wyspie w miejscowe specyfiki (działają na pewno, te przywiezione z kraju mogą nie podziałać na tutejsze komary. Działa na pewno Mugga lub inne repelenty na owady tropikalne).
Ja ze swej strony polecam wykupić ubezpieczenie podróżne, obejmujące sporty wodne, bo może jakaś płaszczka czy trigger fish podczas snorkelowania ugryzie nas w palec :) Póki co, podczas moich kilkuletnich  letnich występów tutaj, nie było żadnych tragicznych przypadków. Ale strzeżonego ....

Dodatkowo: warto zapytać u ubezpieczyciela o ubezpieczenie obejmującym opóźnienia czy odwołanie środków transportu ze względu na warunki atmosferyczne. Lub chociaż jakiś zwrot kosztów poniesionych na posiłki w czasie oczekiwania na opóźnioną łódź (ja Wam wtedy wystawię fakturę za zamówione dania, będziecie się z nią mogli starać o zwrot kosztów). 

Oczywiście bardzo rzadko zdarza się, aby motorówka była odwołana, ale pamiętajmy, że na oceanie może się zdarzyć wszystko (tak, jak na Bali niespodziewanie może obudzić się wulkan, a w Nepalu zatrząść się ziemia) tak na Malediwach (jak Indonezji czy Filipinach) mogą na oceanie pojawić się sztormy. Jeśli trafi to akurat na dzień Waszego powrotu, trzeba będzie korzystać z innych dostępnych środków transportu, takich jak samoloty, hydroplany. Co za tym idzie - większe koszty dostania się do stolicy. Taki wariant ubezpieczenia również może być kosztowny, warto mieć zamrożonych tych kilkaset zł na awaryjny powrót do stolicy.  Nie chcę nikogo straszyć, bo takie sytuacje nie zdarzają się często, ale jednak zdarzają się ( 0 - 2 razy w skali roku) chcę tylko, abyście mieli świadomość, że jedziecie na środek Oceanu Indyjskiego. Oczywiście sytuacja pogodowa dotyczy całego kraju, więc to nie jest tak, że tylko z Nilandhoo nie można się wydostać. Jeśli sparaliżowany jest cały kraj - dotyczy to wszystkich, bez względu na odległość od lotniska.

Ja ze swojej strony polecam kontakt z tą firmą ubezpieczeniową. Dobiorą Wam idealną ofertę, szczególnie w tych dziwnych czasach to bez ubezpieczenia nigdzie bym się raczej nie ruszała. Powiedzcie, że jedziecie do Magdy na Nilanhoo i przygotują odpowiednią ofertę.

Ubezpieczenia Anetta Budzińska
Specjalista ds. Ubezpieczeń Turystycznych

Anetta Budzińska
tel: 784 304 931Obowiązkowo pamiętajcie o olejkach do opalania z wysokim filtrem UV 50, bo jesteśmy na równiku i nie ma tu dyskusji ze słońcem. Nawet, jeśli wcześniej nigdzie indziej Was nie przypaliło i nigdy nie smarowaliście się (lub jakąś symboliczną szóstką) - tu będzie opalać, przypalać i na co Wam to. Słońce jest bardzo silne i łatwo o poparzenia. Także kremy z filtrem minimum 50 powinny znaleźć się w każdej walizce. I tak wrócicie opaleni (słońce opala w cieniu, pod parasolem, przez ubrania a także w pochmurny dzień). Warto posmarować się tuż po wylądowaniu w Male - bo opalicie się już czekając na łódź w porcie, jak i na samej motorówce przez okno :) 
Jeśli zależy Wam na losie oceanów i żyjących tam stworzeń oraz raf koralowych możecie zwrócić uwagę na to, aby w składzie olejków nie nalazły się substancje szkodliwe dla rafy. Chodzi o oksybenzon (benzophenone 3 lub 4, inaczej oxybenzone). Jest to substancja, przez którą koralowce stają się jeszcze bardziej podatne na blaknięcie i przez co mniej odporne dla zmieniającego się klimatu. 
Substancja ta jest szkodliwa również dla naszej skóry. Gromadzi się w skórze i narusza jej warstwę ochronną.

14. Opieka medyczna
Lokalni też czasem chorują i potrzebują opieki medycznej.
Mamy na wyspie Nilandhoo bardzo przyzwoity szpital, z dobrą kadrą medyczną z Malediwów, Indii czy Egiptu. Jest to jedyny i największy szpital na naszym atolu, dlatego mówię na niego szpital wojewódzki, (wyspa Nilandhoo jest właśnie stolicą atolu, czyli tak, jakby województwa). 
Każda wyspa ma małe centrum medyczne, a większe wyspy mają szpitale. 
Przy jakichś poważniejszych schorzeniach, pacjent wysyłany jest do szpitala do Male sea ambulance, czyli motorówką - karetką, a w bardzo krytycznej sytuacji - hydroplanem/helikopterem.

15. Alkohol
Jak już wcześniej wspominałam, Malediwy to kraj muzułmański, w 100% zatem nie ma tu smakoszy i amatorów alkoholu :)  Jest to dla miejscowej społeczności temat zupełnie obcy. Nie kupimyw lokalnych sklepikach niczego, nawet spod lady :) A wwożenie swojego alkoholu jest zabronione (alkohol będzie zarekwirowany na lotnisku.

Alkohol jest dostępny jedynie w resortach. Jeden resort zajmuje całą wyspę, najczęściej bezludną lub specjalnie usypaną, nie ma tam lokalnego życia, nie ma szkół, meczetów. Są tylko turyści i obsługa hotelowa, a alkohol podają pracownicy innej narodowości (najczęściej Lankijczycy lub Hindusi). Nie koliduje to zatem z lokalną religią, kulturą i zwyczajami. Także jak ktoś bardzo ma ochotę na drinka z palemką, to ma okazje skorzystać podczas wycieczki do jednego z resortów, które mamy w ofercie wycieczkowej.
A dla smakoszy piwa - pojawiło się bezalkoholowe  :) Można wstawić do lodówki, będzie zimne i przy otwieraniu będzie robiło "pssst" :) Zawsze to jakaś alternatywa. Jest dostępne w sprzedaży w naszej lodówce w recepcji.


16. Śmieci na Malediwach
Nie jest tajemnicą, ani nikt specjalnie nie robi też z tego tajemnicy, że Malediwy, jak zresztą większość krajów azjatyckich ma problem ze śmieciami. Wyspy to małe powierzchnie, ale każda z wysp ma swoje wysypisko. Kiedy myśli się o Malediwach, widzi się nieskazitelną wodę i plażę, jednak pamiętajmy, że zarówno lokalni jak i turysci produkują śmieci - i nie tylko mowa o rzucaniu gdzie popadnie - na zrobienie posiłku dla gości, czy to w Guest Housie czy w resorcie, potrzeba otworzyć puszkę tuńczyka, paczkę makaronu, karton mleka, środki czystości do prania i sprzątania są w plastikowych butelkach. Turyści pozostawiają puste opakowania po kosmetykach, pałeczki do uszu - no bez wdawania się w szczegóły. Fakt jest jeden - te rzeczy nie rozpływają się ot tak. Gdzieś je trzeba wynieść, składować. Jest na Malediwach znana już pewnie większości z Was wyspa wysypisko - Thilafushi się nazywa. Jest ona nieopodal Male'. Składowane są tam śmieci z całego kraju i spalane. Ale zanim dotrą one na tą wyspę, muszą na tych małych wysepkach gdzieś się przecież podziać. Koszty są zbyt ogromne, aby codziennie wysyłać prom - śmieciarkę. Przypływa ona np. na Nilandhoo raz na ok. 3 miesiące. Stąd może nie zbyt przyjemne pierwsze wrażenie - wjeżdżając na Nilandhoo, wysypisko tu jest tuż obok portu. Widzi się je od razu, podpływając motorówką do brzegu. Widok nie jest najlepszy, ale jakby nie ma tu innej możliwości. Lepiej, że jest w porcie, niż u nas gdzieś na plaży (czyli dokładnie po przeciwnej stronie wyspy). Nie da się wywieźć śmieci, jak to jest u nas - za miasto, bo powierzchnia wyspy jest zbyt mała i zwyczajnie nie ma czegoś takiego jak "za miastem". Śmieci są i będą zawsze i wszędzie, tam, gdzie są ludzie. Kwestia tego, że nie wszędzie da się je schować.
Inną kwestią jest podejście lokalnych do śmieci. A właściwie brak jakiegokolwiek podejścia. Jeszcze 10 - 15 lat temu nie było plastikowych butelek, puszek z tuńczyka, przecieru, zupek chinskich. Nie było reklamówek jednorazowych. Nie było tego, co dziś zalało ten malutki kraj. Kiedyś talerzem był liść z bananowca, którego zawijało się wraz z resztkami jedzenia i wyrzucało do Oceanu. Do rana nie było już po tym śladu. Wodę czerpało się z jedynej na wyspie studni ze słodką wodą (jest ona do dziś). Łupki z kokosa ułożone jak menaszki, jedna na drugiej, zawieszone na sznurku do kija, niósł lokales na karku. Wszystko było organiczne, więc wszystko rozkładało się bardzo szybko lub nawet nie zdążyło, bo ryby, kraby, nietoperze i wrony od razu się za to zabierały. Dziś przyszła cywilizacja. Plastik ohydny i wszechobecny. Szkło. I metal. Nie przyszła tylko wieść o tym, jak się z tym obchodzić. Wszystko, co zjedzone, wypite, ląduje na ziemi, tam, gdzie zostało spożyte. Dosłownie, pod nogi. Nie ma koszy na śmieci, bo nikt nie wie, jak z nich korzystać. I choć cisną się epitety na  usta (dobrze, że nikt nie rozumie) to staram się tych ludzi jakoś wytłumaczyć. Zrozumieć. Że nie wiedzą, nie znają, nikt im wcześniej tego nie dał, nie nauczył. Pojęcie ekologii nie istnieje. Zaczęliśmy od jakichś pięciu lat przyjeżdżać tutaj my - "biali", światli i cywilizowani ludzie. (Mowa o wyspach lokalnych, w resortach turystyka jest od prawie 40 lat). Przemądrzamy się, krytykujemy, szykanujemy wręcz. JAK TAK MOŻNA nie szanować tego, co się ma. DLACZEGO oni tak śmiecą? A no dlatego, że nikt ich tego nie nauczył. Wiedzę przywozimy właśnie my, turyści. Turyści z Europy. My, którzy jesteśmy w twej dziedzinie o lata świetlne od Azji. Jest edukacja w szkołach, są stowarzyszenia, projekty, wreszcie przymus segregowania śmieci. A mimo tego .... tylko 18% osób to robi. Nie jesteśmy też święci, wystarczy przejechać się do lasu. Na szlaku rowerowym, gdzie stoi wielki kontener na śmieci, a te i tak walają się dookoła. Bo za ciężka klapa, bo trzeba otworzyć. Po co? Lepiej walnąć obok. Tak więc ... dajmy tym ludziom szansę, oni się nauczą. Ja osobiście widzę progres, jak jest teraz a jak było jeszcze 4 lata temu. Oczywiście, że są to małe kroczki, ale nie od razu Kraków zbudowano.

17. Wiadomości prywatne i maile 
Pisząc do mnie wiadomości, bardzo proszę korzystać z jednej formy kontaktu (facebook, fan page lub e-mail) ponieważ okazuje się czasem, że dostaję na każdą możliwą skrzynkę maila od tej samej osoby. Jeśli jestem już online, to bez względu na to, czy napiszecie na maila, facebooka czy innego komunikatora - czas oczekiwania na odpowiedź będzie taki sam.

W przypadku wstępnych zapytań o ofertę, bardzo proszę podać:
↠  termin, w jakim planujecie przyjechać, może być mniej - więcej, tylko np. w jakim miesiącu
↠ długość pobytu (np. 7, 9, 12, 14 noclegów, mniej lub więcej, nie uwzględniając podróży
↠ ilość uczestników wraz z wiekiem dzieci, o ile takowe biorą udział w wyjeździe
↠ jeśli wyjazd z dziećmi, mile widziana informacja czy dla dziecka ma być dostawka, czy jest np. jeszcze na tyle małe, aby spać z rodzicami na jednym dużym łóżku. Nie posiadamy łóżeczek turystycznych dla niemowląt. 

Komunikując się ze mną poprzez maila, proszę pisać w tej samej wiadomości ("odpowiedz"), nie zakładając nowej konwersacji, tak, abym mogła mieć wszystkie nasze ustalenia "pod ręką".
Kontaktując się po kilku - kilkunastodniowej przerwie (czy to mailowo czy poprzez facebooka) proszę wspomnieć o jakim terminie rozmawialiśmy i ilu osób dotyczyła rezerwacja. Ciężko jest pamiętać o czym konwersuje się z 500 osobami jednocześnie, dodatkowo czas poświęcony na szukanie szczegółów w historii rozmowy, która jest czasami niezwykle długa :) mógłby być spożytkowany na odpowiedź kolejnym dwóm osobom - mam szansę odpowiedzieć większej ilości osób w ciągu jednego dnia i czas oczekiwania na wiadomość zwrotną się skraca.

Mam też ogromną prośbę o nie poganianie mnie. To na pewno niczego nie przyspieszy, bo odpowiadam na wiadomości w kolejności, w jakiej do mnie przyszły. Jeśli wyślecie wiadomość przypominającą się - Wasza znów ląduje na górze, tym samym czas oczekiwania na odpowiedź wydłuża się.
Jeżeli natomiast po tygodniu nie masz ode mnie żadnej informacji zwrotnej, napisz proszę jeszcze raz - może gdzieś się zawieruszyła lub wpadła do spamu. Czasami Facebook "odklikuje" mi wiadomość, która jest na samej górze lub wyświetla pustą treść.
Proszę pamiętać o różnicy czasu między Polską a Malediwami. Jest to 3 godziny w czasie letnim i 4 w zimowym. Jeśli piszesz do mnie o 22:00 czasu polskiego, proszę nie złość się, że nie odpisuję od razu.

Powyższe prośby powstały w oparciu o własne doświadczenia.

18. Proces rezerwacji 

➤ Nie dokonuję rezerwacji wstępnych. Pokoje bukuję dopiero po zakupie biletów lotniczych (trudno byłoby mi zabukować pokój, nie znając dokładnie terminu przyjazdu. Często ten termin zmienia się +/- kilka dni, bo bilety okazują się korzystniejsze cenowo. zatem jak zarezerwować taki termin

➤ Bilety lotnicze goście zakupują we własnym zakresie (ja mogę pomóc w poszukiwaniach dogodnych lotów, przesłać link, ale ostatecznie kupujecie je sami).
Jeśli posiadasz bilety lotnicze i jesteś zdecydowany na przyjazd do mnie, wysyłasz mi:

-  numery lotów

- dokładne daty i godziny lądowania i startu w/z Male 
- imiona i nazwiska wszystkich podróżnych
- wiek dzieci, jeśli takowe podróżują
- adres mailowy, na który ok. 2 - 3 tygodni przed podróżą przesyłam dokumenty podróżne wraz z bieżącymi informacjami

➤ Ja na podstawie tych informacji wystawiam potwierdzenie rezerwacji noclegów, które jest wymagane podczas odprawy paszportowej na lotnisku w Male. Wysyłam je w formie pdf wraz z informacjami odnośnie miejsca, gdzie będzie na Was oczekiwał mój przedstawiciel, odnośnie płatności oraz kilka innych ważnych informacji i wskazówek (właściwie to tylko dla przypomnienia i zebrania ich w jednym miejscu, gdyż większość z tych informacji i tak znajduje się już w powyższym wpisie).


➤ Rozliczenie odbywa się w gotowce na miejscu, w dolarach amerykańskich (USD), przy zakwaterowaniu. Nie ma konieczności wysyłania zaliczki.
Bilety na motorówkę zamawiam i opłacam z wyprzedzeniem, aby zagwarantować miejsca. Rozliczamy się za nie również na miejscu. 

➤ Nie ma możliwości zrobienia przelewu na konto. Polskiego konta nie posiadam, a na to dolarowe potrącane są horrendalne prowizje, dlatego taka forma nie jest korzystna dla żadnej ze stron.


➤ Potwierdzenia rezerwacji wystawiam "hurtowo", raz na jakiś czas. Po przesłaniu mi niezbędnych danych, wpisuję rezerwację w grafik i tym samym pokój jest oficjalnie zabukowany. Nie ma konieczności przypominana się i pytania czy wszystko jest w porządku i czy nie zapomniałam. Potwierdzenie jest Wam potrzebne tak naprawdę dopiero w dniu wylotu, więc do tego czasu każdy spokojnie dostanie swoją kopię :) Rozsyłam je na 2 - 3 tygodnie przed podróżą, aby wszystkie informacje były jak najbardziej aktualne. Jeśli w międzyczasie nastąpią jakieś zmiany, np. w godzinie lotu, numerze, itp. - poproszę o zaktualizowanie. 

Wiza turystyczna

Wbijana jest na lotnisku w Male przy odprawie paszportowej. Dostaje ją każdy, maksymalnie na 30 dni. Nie ma konieczności starania się o nią wcześniej.


BONUS:Czego nie powinnyśmy robić na Malediwach: 

Targować się.

Wiem, że w krajach takich jak Egipt, Turcja, Tajlandia czy Tunezja targowanie się jest na porządku dziennym. Tam jest masa turystów, sklepiki są pod turystów, knajpki są pod turystów. Na Malediwach na lokalnej wyspie ląduje się po środku czyjejś codzienności, turystyka nie jest rozwinięta. Są lokalne sklepy i knajpki, gdzie jadają i zakupy robią lokalni. Ceny są lokalne. Nikt nie zawyża ich specjalnie dla turystów (może są jakieś wyjątki w miejscach bardziej uczęszczanych). Jeśli idziemy zatem do sklepu i kupujemy sok, sprzedawca mówi nam cenę - nie mówimy, że drogo i nie zaczynamy zbijać ceny, bo cena jest taka sama, jak dla lokalesa i jest taka, jaka właśnie ma być. Sprzedawca robi wtedy duże oczy, nie wie do końca o co nam chodzi (byłam tego świadkiem). Pamiętajmy - w sklepach i knajpkach nie targujemy się (czy widział ktoś kiedyś targującego się Chinczyka w Żabce?). Na Malediwach z reguły wcale nie jest tanio, w porównaniu do innych azjatyckich państw. Wszystko jest importowane a ceny w sklepach są porównywalne do naszych, europejskich.

Zabierać ze sobą muszelki i rafę.

Jak z większości krajów na świecie, także i z Malediwów jest zakaz wywożenia muszelek i rafy koralowej, pod groźbą kary pieniężnej do 5000 USD. Pytanie, czy gra jest warta świeczki.
Znam dwie osoby, które dostały karę (nie w Male, ale już po wylądowaniu w Europie, jedna dostała 120 USD a druga 150 USD kary). 

Zrywać kokosy

Każda palma, drzewo bananowca czy inny bakłażan, do kogoś należy. Palmy są podpisane, jeśli się im przyjrzycie, każda ma wyryty lub napisany farbą olejną numerek. Oznacza to, że nie można tak po prostu podejść i zerwać sobie kokosa czy banana, bo są one czyjąś własnością. Nawet, jeśli palma stoi na środku drogi. Jeśli kokos spadnie - powinien tam zostać. 

Rozdawać dzieciom pieniądze.
Malediwczycy nie są biednym narodem. Żyją sobie skromnie, ale nie ma tu skrajnej biedy, to nie Kenia czy inny afrykański kraj, w którym za dolara niektórzy będą gotowi zrobić wiele. Bardzo proszę nie dawajcie dzieciom żadnych pieniędzy, bo im ten Wasz 1 dolar nie ułoży życia a tylko uczycie ich zwyczaju, którego sami do końca nie rozumieją. Te dzieci nie są ani głodne, ani biedne, wiec bardzo proszę nie rozdawać żadnych pieniędzy. Słodycze, maskotki czy jakieś drobiazgi typu breloczek ok. Ale nie kasę. 


O CZYM PAMIĘTAĆ:

➤ Dobre kremy do opalania filtr min. 50, byłoby super, gdyby przy okazji nie były szkodliwe dla rafy
➤ dolary nie starsze niż 2003 rok i nie zniszczone (nie mogą być nawet lekko naderwane, sprawdź dokładnie, szczególnie nowy banknot 100 dolarowy, z dodatkowym paskiem zabezpieczającym - często banknot przedarty jest właśnie przy tym pasku). Banknoty muszą być nieskazitelne, nówki sztuki
➤ coś do pływania z długim rękawem, tzw. rash guard z lycry i spodenki, w przypadku snorkelingu przy plaży lokalnej
➤ odpowiednie odzienie nieodsłaniające biustu, ramion i pupy (spodenki, spódniczki do kolan) 
➤ pareo do zarzucenia na ramiona bądź przepasania jeśli coś okaże się za krótkie
➤ nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem, itp.)
➤ maski i płetwy jeśli takowe posiadasz (co swoje to swoje). W razie czego, mamy też do wypożyczenia na miejscu ( 1 USD za 1 dzień użytkowania)
➤ spray na komary - zdarza się, że jednego ugryzie raz przez 2 tygodnie, ktoś inny nie może spokojnie zjeść posiłku. Ktoś inny znów nie będzie wiedział nawet, że komary istnieją - nie ma reguły. Spray na komary egzotyczne zawsze warto jest mieć ze sobą (w razie czego są też dostępne na miejscu w lokalnym sklepiku, działają i kosztują ok. 2 USD)
➤ Pantenol/balsam aloesowy na poparzenia słoneczne
➤ Octenisept odkażający na skórę i małe rany
➤ Fenistil łagodzący ewentualne ukąszenia komarów 
➤ nożyk do owoców
➤ kawę sypaną - jeśli tylko taką pijesz. Malediwczycy piją tylko Nescafe rozpuszczalną, kawa sypana nie jest w sklepach w ogóle dostępna. W jednej restauracji jedynie posiadają express na kapsuły Lavazza
➤ przejściówki do kontaktu, jeśli zabierasz ze sobą dużo sprzętu elektronicznego
➤ buty do wody (ja osobiście nie używam, ale niektórzy goście mówili, że im się przydały)
➤ ręczniki plażowe/kocyk/mata/cokolwiek do siedzenia na plaży 
➤ SPRAWDŹ DATĘ WAŻNOŚCI SWOJEGO PASZPORTU, musi być ważny co najmniej jeszcze przez 1 miesiąc od daty powrotu z wakacji. Przy zmianie nazwiska upewnij się, że bilet jest na takie samo nazwisko, co paszport.

W związku z tym, że pojawiają się pytania o długi rękaw do snorkelingu, część z Was pewnie puka się w głowę czytając o długim rękawie na Malediwach :) ale tak - może on uratować Ci wyjazd :) I niejeden mi już za ten wpis podziękował :))) I leginsy do tego wcale też nie będą złym pomysłem. Jeśli lubisz snorkeling, spędzasz w wodzie masę czasu, podziwiając podwodny świat to nawet się nie zastanawiaj. Szoruj do sportowego lub zamawiaj na allegro :) Chodzi o coś takiego klik


Oficjalne konta na FB i Instagramie, które prowadzę:

Facebook


Instagram


Wszystkie zdjęcia i opisy są mojego autorstwa (chyba, że zaznaczono inaczej). Kopiowanie bez mojej zgody jest zabronione.