• PLANOWANIE WYJAZDU
  Tutaj znajdziesz wszystkie posty dotyczące planowania wyjazdu - to musisz wiedzieć najpierw!
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • CIEKAWOSTKI
  W tym miejscu znajdziesz ciekawostki - warto przeczytać, mało kto o tym wie!
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • BLOG
  Masz ochotę przejrzeć wszystkie wpisy, które powstały od początku mojego pobytu na Malediwach? Tutaj właśnie je znajdziesz - miłej lektury! ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
Cześć!
Mam na imię Magda i witam Cię na mojej stronie! Od 8 lat mieszkam na Malediwach. Prowadzę dwa własne pensjonaty na lokalnej wyspie F. Nilandhoo: Remora Inn oraz Remora Beach House, .

Raj jest bliżej niż myślisz i wcale nie musisz wygrać na loterii, aby go doświadczyć. ❤
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
CZYTAJ WIĘCEJ

Przydomowa rafa Nilandhoo

 Dzisiejszy post poświęcony będzie "przydomowej rafie" Nilandhoo. Pokażę Wam, w którym miejscu dokładnie jest jaka rafa, z zaznaczonymi na mapce punktami, przy każdej konkretnie zrobione w tym miejscu zdjęcia, wszystkie mojego autorstwa.

Ale na początek, małe wyjaśnienie odnośnie "przydomowej rafy". Czy to określenie istnieje w słowniku języka polskiego? Czy ja sobie to tylko sama wymyśliłam i używam nieświadomie już od kilku lat? Postanowiłam na facebooku zapytać Was o zdanie, no i otrzymałam bardzo ciekawą i fachową odpowiedź od polonistki 😊 :

W języku polskim nie ma takiego określenia i może nikt się z nim nie spotkał ponieważ język polski nie miał potrzeby stworzenia takiegoż sformułowania z prostej przyczyny - tam gdzie zyje największe skupisko osob posługujących sie językiem polskim nie ma rafy. DLATEGO „rafa przydomowa” nie jest tzw. kalką językową czy tylko tłumaczeniem, ale nazwą, która ma prawo funkcjonować w języku polskim. Język polski jest żywym językiem, a to oznacza że nowe zwroty mogą wchodzić w jego skład. Podsumowując - jak najbardziej, używaj tego określenia!!!👍👍👍  używając słowa angielskiego wplecionego w piękny język polski tylko go zaśmiecisz, a stwarzając nowe i rozpowszechniając polskie masz udział w rozwoju języka polskiego 😊
P.s. Pozdrowienia od polonistki / Mirka Lauridsen

Zatem zostaję przy tym określeniu, a "przydomowa rafa" jest to nic innego, jak rafa, która otacza wyspę i dostać się można na nią również schodząc z brzegu (nie trzeba podpływać łodzią). 

Wspomnę jeszcze, że w kwietniu 2016 roku przez Malediwy przechodził prąd El Niño. Jest to prąd, który krąży dookoła świata, w strefie równikowej. Podgrzewa on wodę do 32 stopni, a niestety dla rafy jest to tragiczne w skutkach (woda na Malediwach ma 29 stopni wystarczą 2 stopnie, aby zaszkodzić rafie). Tym samym aż 90% rafy w tym kraju zostało dosłownie ugotowane. Działo się to na moich oczach, to było tragiczne doświadczenie. Z dnia na dzień, najpierw stawała się cała biała, jakby polana wybielaczem, a później została już tylko bura skała. Aktualnie, po 4 latach, rafa powoli odżywa, jednak aby była w stanie takim, jak przed El Niño, potrzeba jeszcze kilkunastu lat. To nie pierwszy raz, kiedy El Niño odwiedził Malediwy i obawiam się, że nie ostatni 😔 jednak póki co przez 4 lata rafa całkiem ładnie odbija się. 

A tak wyglądała w trakcie wybielania w 2016 


Co Ty możesz zrobić dla rafy:

↠ przede wszystkim NIE DEPTAJ JEJ. Niczego nie dotykaj, nie wyciągaj, nie zrywaj. Rafa to jest zwierzę. Niektóre koralowce mają parzydełka, także nie dość, że zniszczysz cały krzak (urywając tylko kawałek, umiera cały koral), to poparzysz siebie, a rany te swędzą i schodzą nawet miesiąc, no i przez ten cały czas ślimaczą się. Jeśli musisz wyczyścić maskę w trakcie pływania lub odpocząć, wybieraj miejsce pomiędzy koralowcami, na piasku

↠ używaj kremów z filtrem UV, który nie posiada w składzie oksybenzon (lub inaczej benzofenon-3). Jest to składnik, pod wpływem którego koralowce są jeszcze bardziej podatne na blaknięcie i stają się mniej odporne na niższą temperaturę wody. Niektóre kraje wprowadziły zakaz przywożenia kremów zawierających ten składnik, gdyż jest on bardzo szkodliwy nawet w bardzo małej ilości (szkodliwa może być już 1 kropla na 6.5 basenów olimpijskich). Wybieraj zatem swoje kremy świadomie, również dlatego, że ten składnik jest szkodliwy nie tylko dla rafy, ale również dla Twojej skóry. Na końcu wpisu podam  pod jakimi jeszcze innymi nazwami występuje ten składnik*

Marki, które nie używają oksybenzonu: NIVEA Sun, Dermedic Baby, La Roche Posay, Vichy, Bioderma, L’oreal, Avene, Uriage, Sun Ozon. 

Ok, wracamy do przydomowej rafy.

1. Niewielka rafa, która urosła tak naprawdę całkiem niedawno, ale jest bardzo blisko brzegu, przy plaży bikini. Pływają małe, kolorowe rybki, występuje kilka różnych gatunków korali w  kolorze: niebieskim, różowym i żółtym, spotkać można również sporych gabarytów żółwika, który odpoczywa sobie między koralami. Występuje tu dużo Skrzydlic oraz Picasso. Nie jest głęboko - przy maksymalnym odpływie woda będzie do pasa, a podczas przypływu max. 1,5 metra. Idealne miejsce dla osób zaczynających swoją przygodę ze snorkelingiem.Dookoła tych skał siedzi około 10 skrzydlic 


2. Rafa na końcu laguny, na wprost plaży bikini, 350 m od brzegu. Jest kawałek drogi, ale warto się tam udać, gdyż spotkać można ławice ryb, żółwia, płaszczki, rekiny rafowe: black tip i rekiny śpiące, a także ślimaki nagoskrzelne (Nudibranch) i duże ilości rozdymek. Tutaj również nie jest głęboko, rafa jest od wewnątrz, przed falami rozbijającymi się o zakończenie rafy, dlatego jest również bezpiecznie dla osób początkujących (nie wypływa się na głęboki ocean, pozostaje się wewnątrz przydomowej rafy). 
W drodze na rafę prawie za każdym razem spotkać można olbrzymie płaszczki wielkości stołu 
3. Bardzo bezpieczne miejsce, woda praktycznie od kolan do pasa, nawet nie trzeba być wytrawnym pływakiem 😀 jednak jest to miejsce już w tzw. strefie publicznej, zatem nie można pływać tu w samym bikini. T-shirt i spodenki obowiązkowe.4. Rafa również w strefie publicznej, zatem odpowiedni strój to spodenki + T-shirt. Tutaj wypływa się już na przepaść, czyli tą linię między turkusem, a granatem. W tej głębi najwięcej się dzieje, spotkać można w jednym kadrze takie combo jak: rekiny rafowe, czasem nawet 4 - 5 na raz, żółwia i 3 Orlenie. Nie wiadomo wtedy, na co patrzeć najpierw 😁 Miejsce dla bardziej zaawansowanych pływaków, gdyż tutaj nie ma już dna pod stopami i potrafią występować silne prądy. Zdjęcia te są z grudnia 2019 i stycznia 2020, kilka dni temu próbowałam tam popłynąć, ale był straszny prąd oraz kiepska widoczność, także postanowiłam zawrócić. 

Smacznie śpiący rekin, wkomponowany między skały5. To ciąg dalszy 4. która ciągnie się jeszcze długo, długo za portem. Tutaj podobnie nie czuć pod stopami dna, jest głęboka przepaść i trzeba zachować ostrożność i rozglądać się za nadpływającymi łodziami - miejsce znajduje się między jednym portem a drugim. Nie jest tak, że łodzie pływają nam po głowach 😁 bo one nie pływają tak blisko rafy, jednak dobrze byłoby, abyście wszyscy się widzieli. Obowiązuje strój spodenki + T-shirt.

6. Miejsce, do którego można dostać się z tej usypanej części wyspy, również spodenki + T-shirt (ale tak szczerze, i tak nie polecam snorkelingu w samym bikini/kąpielówkach gdyż trwa to zazwyczaj dłuższą chwilę, można przepaść na kilka godzin nawet. Proszę sobie wyobrazić potem, jak będą wyglądały plecy po takiej godzinnej/dwugodzinnej ekspozycji na równikowym słońcu (ktoś zechciałby podzielić się wrażeniami ? 😁) W tym miejscu nie jest głęboko, to jest pośrodku przydomowej rafy, więc nie ma tej przepaści, ale nie jest na tyle płytko, aby można było przystanąć. Mnóstwo żywych korali oraz ławic małych rybek.
Do robienia zdjęć i kręcenia filmów używam Go Pro (aktualnie 6) oraz Sea Life Camera DC2000, który to jest aparatem stricte do fotografii podwodnej. Mam do niego też dwa światła, które zabieram ze sobą schodząc głębiej z butlą. Do snorkelingu światła nie są mi potrzebne. Pokażę Wam kiedyś, jak powstają moje zdjęcia 😊

-----------------------------------------------------

* Oksybenzon występuje także pod nazwą: Benzofenon-3, 3-Benzophenon, Benzophenone-3, Oxybenzone, Hydroxi-methoxi-benzophenon, 2-Hydroxy-4-methoxybenzophenone, 2-Hydroxy-4-methoxyphenyl-phenylmethanon, 2-Hydroxy-4-metoxybenzohenon, 2-Hydroxy-4-metoxyhenyl, Chimassorb 90, Eusolex 4360, Cyasorb UV 9, Escalol 567 czy Kahscreen BZ-3.

Komentarze

 1. Prawdziwa magia ♥️ coś pięknego �� podwodny świat to istny raj ♥️♥️♥️
  Mogłabym podziwiać godzinami ...
  Zazdroszczę Pani tych widoków ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, można siedzieć w wodzie i gapić się godzinami :)

   Usuń
 2. podsumowując: jedna wielka rafa koralowa:) I takie wczasy lubimy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest! Cały dzień można nie wychodzić z wody :)

   Usuń
 3. Nivea tez sie chwali ze jest zgodna z hawajskim prawem

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz